Izložba fotografija "Srebrna cesta"

Izložba fotografija „Srebrna cesta“ učenice 3. razreda programa za zanimanje ekonomist, Natalije Dokmanović, postavljena je 14. prosinca 2017. u prostorima Željezničke tehničke škole Moravice.

„Izađi ... idi ... Srebrn plašt će pasti

dalekom cestom, kud te srce vodi ...“

(Gustav Krklec)

„Srebrna cesta“ simbolizira životne staze našeg putopisca i fotografa Davora Rostuhara, koji ovih dana, posve sam, korača ledenom divljinom od obale Antarktike do Južnog pola. Njegovi putevi, unatoč poteškoćama, strahovima, pa i patnji, odišu beskrajnom (gotovo nepodnošljivom, kako sam kaže) ljepotom i još tišom tišinom, zbog čega vrijedi uživati u naporima avanturističkih putovanja i istraživanja, te ostvarenju svojih snova.

„Sreća prati hrabre koji ne odustaju na preprekama nego sanjaju do kraja.“ – veli Davor. „Snove treba platiti stamenom izdržljivošću i ustrajnošću vjere.“

Na dvadesetak Natalijinih fotografija, uz goranske zimske pejzaže, ističu se poetične nijanse i detalji nepredvidive stvarnosti. Zaustavljeni trenuci vremena govore o neponovljivosti tihih i čudesnih mjesta, prirode i života toliko različitog od svakodnevice.

Za Nataliju je fotografiranje mnogo više od namještanja ekspozicije, svjetla, kontrasta ili kuta snimanja. Njezine fotografije odraz su impresivnog, no nimalo laganog života, i neutažene žeđi za otkrivanjem novih motiva i scena.

Natalija svijet vidi kroz fotografiju i svakodnevno juri prema novim izazovima. Često fotografira u majici s otiskom vuka, kao zaštićene zvijeri u Hrvatskoj, a pokazatelja očuvanosti prirode. Također se prisjeti i krzna arktičkog vuka, kao dodatne zaštite Davora od vjetra i hladnoće na Antarktici.

Mentorica učenice je Željka Vrcelj, prof., voditeljica sekcije Foto kreativa Učeničke zadruge Eko – etno Rudač.

Navedenom izložbom učenici i djelatnici Željezničke tehničke škole Moravice pružaju podršku i poticaj Davoru Rostuharu u ostvarenju njegovog polarnog sna.

objavio: Željka Vrcelj   datum: 14. 12. 2017.