Upoznali smo nove projekte

Danas su naši maturanti proveli zanimljivo i kreativno prijepodne u sklopu kojeg su imali priliku naučiti nešto novo o velikim zvijerima koje obitavaju u našim šumama.

Stručna suradnica u turizmu Grada Vrbovskog Tatjana Kušić naše je učenike informirala o projektu Carnivora Dinarica čija je glavna svrha poboljšanje statusa zaštite velikih zvijeri – euroazijskog risa, vuka i medvjeda – u područjima Natura 2000: Javorniki – Snežnik i Notranjski trikotnik u Sloveniji te na području Gorskog kotara i sjeverne Like u Hrvatskoj. Vodeći partner projekta je Univerza u Ljubljani – Biotehnološki fakultet. Slovenski projektni partneri su Zavod za gozdove Slovenije i Općina Pivka. Na hrvatskoj strani u projektu sudjeluju Sveučilište u Zagrebu – Veterinarski fakultet, Javna ustanova Nacionalni park Risnjak, WWF Adria – svjetska organizacija za zaštitu prirode, grad Vrbovsko i Primorsko-goranska županija.

Nakon uvodnih riječi gospođe Kušić, Slaven Reljić s Veterinarskog fakulteta u Zagrebu, na vrlo zanimljiv način, predstavio je našim učenicima  projekt  LIFE DINALP BEAR (Upravljanje i zaštita populacije smeđih medvjeda  u sjevernim Dinaridima i Alpama). Navedeni projekt trajao je od 2014. do 2019. godine, a provele su ga četiri  države sudionice: Hrvatska, Slovenija, Italija i Austrija. Učenici su saznali brojne zanimljivosti o  smeđem medvjedu te su se  dobro zabavili dok su  u gipsu izrađivali otiske medvjeđe, vučje i risove šape.

Zahvaljujemo Gradu Vrbovskom koji je naše učenike obradovao odličnom marendom i majicama s logom Volim Vrbovsko. Također se zahvaljujemo predavaču Slavenu Reljiću i gospođi Tatjani Kušić. Nadamo se i veselimo novim suradnjama.

objavio: Nataša Volf Pleše   datum: 29. 3. 2021.