Posjet Pomorskom i povijesnom muzeju Hrvatskog primorja u Rijeci

Dana 25.03. nastavnici Davorka Radovanović i Danijel Vrbanc odveli su učenike 1.a, 3.ep i 4.ep razreda u posjet Pomorskom i povijesnom muzeju Hrvatskog primorja u Rijeci, u sklopu kojeg su učenici razgledali izložbu "Ratne boje" autora Damira Batistića i Ive Mileusnića, koja je postavljena prigodom obilježavanja 20. obljetnice vojno-redarstvene akcije Oluja u kojoj su Hrvatska vojska i policija oslobodile najveći dio okupiranoga područja Republike Hrvatske u Domovinskom ratu.

Uz stručno vodstvo simpatičnog kustosa Ive Mileusnića učenici su mogli vidjeti veliku zbirku vojnih odora koja prikazuje razvoj moderne vojne odore Hrvatske vojske, kao i  vojnu opremu, ratne trofeje i makete te dijelove neprijateljskih zrakoplova srušenih u Domovinskom ratu. Izložba daje i kronološki pregled ratnih zbivanja u kojima je obranjena i stvorena Republika Hrvatska. Obzirom da je izložba vezana uz noviju hrvatsku povijest, ovaj će posjet zasigurno pomoći našim učenicima da istu bolje upoznaju i razumiju.

Osim same izložbe, učenici su dobili priliku razgledati i impozantnu Guvernerovu palaču, izgrađenu 1897. godine u stilu visoke renesanse, njen prostrani atrij, budoar i reprezentativne salone, sve s izvornim pokućstvom, izvedenim po ukusu "kraja stoljeća".

Nadamo se da smo organiziranjem ovog tematskog izleta barem donekle osvijestili u učenicima važnost posjeta kulturnim institucijama i kulturnog uzdizanja, te oplemenjivanja i obogaćivanja duha u svijetu koji sve češće stvarne hramove kulture zamjenjuje  lažnim "hramovima" konzumerizma i materijalizma, kao što su, primjerice, raznorazni trgovački centri.

objavio: Marina RAUKER KOCH Davorka Radovanović   datum: 25. 3. 2015.