Tijekom 3 dana trajanja CUC-ove konferencije učenici 3. i 4. E razreda i njihov nastavnik, uspješno provodili e-nastavu na daljinu

Željeznička tehnička škola Moravice počela je s primjenom IKT-a u nastavi i prije samog početka pilot projekta e-škole koji za našu školu službeno počinje nakon 01.01.2016. Učenici su uspješno ovladali alatom Office 365.

Office 365 je  Microsoft-ov alat koji je za sve učenike i nastavno osoblje u Republici Hrvatskoj na raspolaganju kroz Ugovor koji je Ministarstvo obrazovanja potpisalo s tvrtkom Microsoft Hrvatska. Svaki dionik obrazovnog procesa koji ima AAI@EduHr indentitet može rabiti i instalirati Office 365 paket na 5 računala. Pored toga na raspolaganju je 1TB prostora u oblaku. Za komunikaciju se koristi Skype za tvrtke. Unutar paketa nalazi se i društvena mreža Yammer koju mogu koristiti svi koji imaju već gore navedeni AAI indentitet. Naravno da su tu i standardni alati koji se već uobičajeno rabe kao što su Word, Excell, Access i sveprisutni PowerPoint prezentacijski alat. Od novih alata tu je online prezentacijski alat Sway kojim se na jednostavan i efektan način u nekoliko koraka može stvoriti dojmljiva prezentacija.

Jedan od ključnih alata za provođenje IKT-a u nastavi je OneNote i Class OneNote. Radi se o elektroničkoj bilježnici koju smo u ŽTŠ moravice nazvali e-bilježnica. Za razliku od obične bilježnice u ovu bilježnicu možemo stavljati i sadržaje kao što su Word i PDF dokumenti, YouTube sadržaji, proračunske tablice kao i PowerPoint prezentacije.

Sama e-bilježnica sastoji se od tri dijela:

1. dio u kojem se nalaze nastavni materijali koje može samo nastavnik uređivati
  2. suradnički dio - koji se koristi kada više od jednog učenika ili nastavnika radi na određenoj stranici e-bilježnice
  3. bilježnica učenika

Nastavnik u bilo koje vrijeme i sa bilo kojeg mjesta može vidjeti napredak u radu učenika. Dakle kroz uvid u e-bilježnicu kao i komunikaciju kroz Skype za tvrtke (porukama, razgovorom ili videom) ostvarena je pretpostavka za potpunu e-nastavu. Nastava se može odvijati i kada je učenik odsutan (od kuće ili u prijevoznom sredstvu) ili kada je odsutan profesor.

Tako je prošlog tjedna u razdoblju od 18. do 20. studenog, za vrijeme trajanja CUC konferencije u Dubrovniku, ostvarena eksperimentalna nastava na daljinu.

Učenici su za svaki nastavni sat imali priređene materijale i zadatke, a povremena komunikacija se ostvarivala kroz javljanja putem Skype-a za tvrtke ili direktnim primjedbama ili naputcima na rad u e-billježnicu.

Ostvaren je dojmljiv rezultat. Učenici su gotovo sve zadatke obavili uspješno. Bilo im je zanimljivo. Također se mora potvrditi velika angažiranost i odgovornost učenika 3. i 4 E razreda.

Važno je napomenuti kako je ostvareno vrlo važno postignuće: e-bilježnica postaje uobičajeno nastavno sredstvo ili pomagalo kao i komunikacijski alat Skype. Dakle učenici i profesori se bave nastavom, a ne samim alatom tj. računalom jer je rad u njemu postao uobičajena rutina.

Predmeti pokriveni IKT-om tj. e-bilježnicom:

1. Energetska elektronika (4. e razred)
  2. Elektromotorni pogoni (4. e razred)
  3. Električni strojevi (3. e razred)
  4. Elektronički sklopovi (3. e razred)
  5. Informacije i komunikacije (3. e razred)

Pored e-bilježnice, učenici su zadržali klasične bilježnice koje će služiti do onog trenutka kada će svaki učenik imati na raspolaganju uređaj u vidu ultra book-a ili tableta po kojem će moći pisati aktivnom olovkom (stylusom). Tada i klasična bilježnica može postati stvar povijesti.

Danijel (3.es razred) - uporaba Skype-a za tvrtke

Dominik (3.es razred) princip rada sinkronog stroja (YouTube video ugrađen u e-bilježnicu)

Dinko (3.es razred) - opis rada sinkronog stroja - detalj rada u e-bilježnici

Zoran (3.es razred) - PDF dokument o mjernim transformatorima - detalj iz e-bilježnice

Profesor Danijel tijekom video komunikacije s učenicima u Moravicama.

objavio: Danijel Vrbanc   datum: 24. 11. 2015.