Županijska smotra učeničkih zadruga

Učanička zadruga Eko - etno Rudač, pri ŽTŠ Moravice, upisana je u Registar Hrvatske udruge učeničkog zadrugarstva početkom studenog 2015., pa smo po prvi put imali priliku sudjelovati na županijskoj smotri.

Županijska smotra učeničkih zadruga održana je u Crikvenici 15. travnja 2016., u organizaciji Osnovne škole Zvonka Cara (Učenička zadruga „Zvončica“ pobjednik je prošlogodišnje smotre), Srednje škole dr. Antuna Barca i Turističke zajednice. U isto vrijeme održan je i Festival cvijeća.

Svojim proizvodima predstavila se, uz tridesetak drugih, i naša učenička zadruga „Eko – etno Rudač“, tj. sekcije Plodovi gorja (voditeljica Renata Brajdić – Gašparac), Kreativno stvaralaštvo (voditeljica Gordana Hajdin) i Eko – etno stvaraonica (voditeljica Željka Vrcelj). Nikolina Aralica, učenica 1. A razreda, i voditeljica zadruge Željka Vrcelj, prof., uspješno su odradile vrlo izazovan zadatak. Svojom vizijom, dosljednošću i strpljenjem, ali i fleksibilnošću i pozitivnom energijom kreirale su jedan novi svijet, nadmašivši same sebe.

Izložili smo čajno i začinsko bilje (kamilica, bazga, majčina dušica, crni sljez, metvica, stolisnik, kantarion, neven, šipak, listovi jagode; čajne mješavine; bosiljak) u oslikanim i ukrašenim jutenim, platnenim i papirnatim vrećicama, kao i med od maslačka, sirup od mladih izbojaka smreke, te sirup od jaglaca, uz kantarionovo ulje i nevenovu mast. Izložba je bila prodajna.

Nikolina je ocjenjivačkom povjerenstvu predstavila zadrugu i predočila Izvješće o radu, PowerPoint prezentaciju, ljetopis, te katalog proizvoda, cjenik i herbarij. Prikazala je i dijelove procesa izrade praktičnih radova „Priprema meda od maslačka“ i „Transfer slike na platno“, uz pisani i slikovni zapis.

Povjerenstvo je istaknulo profinjenu ljepotu našeg izložbenog prostora, koji ostavlja jak dojam starine, pučkog stvaralaštva, te naslijeđenih tradicijskih vrijednosti. Sklad boja, plodova zemlje i dekoracija vrećica s čajnim biljem (s naglašenom prirodnom linijom) otvara vrata iza kojih se čuju glasovi života i tišina zemlje goranske.

Posjetitelji, najviše zainteresirani za nevenovu mast i kantarionovo ulje, s radošću su kupovali i čajno bilje u dekoriranim papirnatim vrećicama kao poklon – suvenir rodbini i prijateljima.

Ovogodišnja smotra nosi u sebi tragove naših predaka, Zrinskih i Frankopana, i njihova znamenja. Na županijskom stolu izložili smo reprint pisma Petra Zrinskog supruzi Katarini, te platneni jastučić, punjen komušinom, s izvezenim grbom Frankopana, na čemu srdačno zahvaljujemo profesorici Venki Đurić.

Domaćini smotre organizirali su za sve sudionike jednosatnu kružnu vožnju brodom crikveničkom rivijerom. Još jednom je potvrđen životni zakon: Ako si usredotočen na cilj i spreman raditi, stvari se uvijek poslože tako da uspiješ.

„Uvijek dajte sve od sebe – ništa više i ništa manje od najboljega. Pružajući sve od sebe, živjet ćete snažno svoj život, bit ćete produktivni, osjećat ćete se sretni. Dati sve znači nešto poduzeti jer to volite, a ne zato što očekujete nagradu. Ako dajete sve od sebe osjećat ćete se dobro.“ (Don Miguel Ruiz)

Veliko hvala svima (a oni će se prepoznati), koji su dan uoči smotre nesebično, marljivo, pa i dugo u noć radili, kako bi kreirali po koji novi proizvod, dekoraciju, zapis, ... Bili smo tada jedna cjelina i dodatnom plemenitošću nadahnuta bića.

objavio: Željka Vrcelj   datum: 16. 4. 2016.