Izlet učenika u Veneciju

Putujući sjeveroistočnom Italijom (13. svibnja 2017.) do neusporedive, nenadmašne i jedinstvene Venecije, učenici naše škole i nekolicina profesora stekli su nova iskustva, uz uzvraćenu ljubav na prvi pogled i tajne novih obzora duboko zapretane u srcu.

Drevna tradicija i slavna prošlost ostavili su Italiji bogato naslijeđe umjetnosti i arhitekture. Venecija, sa svojim veličanstvenim spomenicima, izgrađena je na niskoj muljevitoj jadranskoj obali. Stigli smo vaporettom. Pažnju nam privlače uzvici i pjesma veslača crnih gondola, te neka topla lirična nostalgija. Slijedi razgled grada:

• Trg svetog Marka i jedna od najljepših bizantskih građevina u Europi, Bazilika svetog Marka, s pozlaćenom unutrašnjošću i zvonikom,
  • toranj sa satom,
  • Prokurative s klasičnom glazbom iz luksuznih kavana,
  • stupovi svetog Teodora, zaštitnika Venecije (i jedan od simbola – krilati lav),
  • Duždeva palača, trijumf gotičke arhitekture, a nekad dom vladarima Venecije i državnim uredima,
  • Most uzdisaja, izgrađen kao prolaz između Duždeve palače i zatvora;
  • Canal Grande s čipkastim palačama,
  • most Rialto i živopisna tržnica (maske, muransko staklo, buranska čipka).

Pred čarolijom ovog područja, na kojem se odigrava vječna borba između mora i kopna, posjetitelji nerijetko pokleknu, uz duboku potrebu za unutarnjom obnovom i otkrivanjem zanimljivosti ljudi i običaja, te sjena prošlosti, slika sadašnjosti i obrisa budućnosti. I zato, hvala Putničkoj agenciji Dante i Zvjezdani, koja naša sanjarenja pretvara u stvarnost. Do nekog idućeg putovanja!

objavio: Željka Vrcelj   datum: 15. 5. 2017.