Godišnja eTwinning konferencija

U Zagrebu je, u hotelu „Dubrovnik“, 16. studenog 2018. održana godišnja eTwinning konferencija „Budućnost eTwinninga i kulturno nasljeđe u digitalno doba“, kojoj su prisustvovali pedagog naše škole Mateo Havaić i profesorica Željka Vrcelj.

Ravnateljica Agencije za mobilnost i programe Europske unije, mr. sc. Antonija Gladović, u pozdravnom je govoru, a prilikom svečanog otvaranja konferencije, istaknula važnost kombiniranja fizičkih mobilnosti i virtualne suradnje, tj. povezanost Erasmus+ i eTwinning projekata.

Sudionici konferencije, njih 200 – tinjak, imali su priliku poslušati eTwinnere početnike, iskusne eTwinnere, te izvrsne eTwinning ambasadore (među kojima su i učenici), koji su podijelili svoja iskustva uz panel raspravu i primjere dobre prakse. Predstavljene su mogućnosti eTwinninga za početnike, ali i za napredne korisnike. Pomoćnica ministrice znanosti i obrazovanja, te dugogodišnja eTwinning ambasadorica, Lidija Kralj, uručila je nagrade COMET eTwinning školama s najboljim projektima.

Za Erasmus+ programe u budućnosti eTwinning će imati sve veći značaj, zbog jačanja digitalnih kompetencija učenika i nastavnika pri realizaciji virtualnih projekata, te istraživanja europskog kulturnog nasljeđa i uspostave suradnje, uz diseminaciju i korištenje postignuća.

Kulturno nasljeđe nije samo prisjećanje na našu prošlost, već je ključ naše budućnosti. Tradicijska baština ima univerzalnu vrijednost, te potiče interkulturalna istraživanja, uz analitičko i kritičko promišljanje o različitosti naroda, ali i o onome što nam je zajedničko. Digitalna umjetnost, animacije, video i audio zapisi također su dio nasljeđa, a pružaju jedinstveno iskustvo u učenju i poučavanju, s ciljem jačanja međunarodne suradnje.

Erasmus+ i eTwinning projekti podrazumijevaju poticanje vođenja i upravljanja školom koristeći metodu podijeljene odgovornosti, poticanje zaposlenih na profesionalno usavršavanje, ali i jačanje digitalnih, jezičnih i interkulturalnih vještina učenika i nastavnika.

Samo nas korak dijeli do škole budućnosti. Sretni nam puti, uz mnogo nadahnuća!

objavio: Željka Vrcelj   datum: 18. 11. 2018.