Matematika i poezija

Putopjesnikinja Maja Klarić održala je 4. prosinca 2018. inspirativno predavanje o svojim putovanjima u Željezničkoj tehničkoj školi Moravice. Želimo joj sretan 34. rođendan (28. ožujka), uz čitanje putopisne poezije, te in memoriam njezinoj sestri Dijani, kao i još mnogo maštovitih domišljatosti, izazova i neobičnih „usporenih“ putovanja.

Maja je ušla među korice knjige života naše škole na zanimljiv i rijetko poetičan način. Naime, kreirajući „izazov“ projekta Polarni san (šk. 2017. / 2018. god.) avanturista, istraživača, putopisca i fotografa Davora Rostuhara, tiho je, ne znajući za učenike programa – zanimanja ekonomist i tehničar za mehatroniku, te njihovu profesoricu Željku Vrcelj, pobuđivala našu radoznalost, te snove pretvarala u stvarnost. Želja za kretanjem korak po korak, „život u ruksaku“, ključevi razumijevanja istočnjačkih ideja, uz pokoji haiku, nadahnuli su nas prirodnom ljepotom, iskrenošću i toplinom. Majin smo dolazak iščekivali s nestrpljenjem i radošću.

„Ničega u njoj.

Koliba u proljeće –

u njoj je sve!“

(Sodo, haiku pjesništvo)

U proljeće, kada se sve budi i buja novi život, prazna koliba sadrži mnogo više od prenatrpane kuće. Upravo zato što je prazna, u njoj ima mjesta za sve ono što je u proljeće procvjetalo i zamirisalo. Praznina stvara puninu – ni iz čega rađa se sve!

Dopustite nam jednu matematičku usporedbu s takvim okolnostima. Prazan skup je skup kojemu niti jedan objekt nije njegov element, dok je partitivni skup praznog skupa skup svih njegovih podskupova. Od „prazne kolibe“ praznog skupa, u pet koraka prijelaza na partitivni skup, „koliba“ sadrži 6 milijuna tipografskih znakova, odnosno 3000 stranica. Fascinantno!

Matematika je egzaktna znanost, ali i umjetnost. Estetski kriteriji važni su pri formuliranju matematičkih struktura i teorija, pri čemu odlučujuću ulogu imaju ne samo zahtjevi za istinitošću, nego i zahtjev za ljepotom.

Jedan od najvećih njemačkih matematičara 19. stoljeća Karl Weierstrass, „otac“ matematičke analize, napisao je: „Činjenica je da matematičar koji nije donekle i pjesnik, nikada neće biti savršen matematičar.“

Hvala učenicama 4. A razreda Nikolini Aralici, Tei Božić i Nataliji Dokmanović na trudu i podršci brojnim projektima.

U iščekivanju nekog novog susreta i zajedničkog druženja s Majom, učenici i djelatnici Željezničke tehničke škole Moravice.

objavio: Željka Vrcelj   datum: 29. 3. 2019.