Projekt „Mind over Matter“

U Centru tehničke kulture Rijeka, 22. travnja 2022., organizirano je predstavljanje metodologije Erasmus+ projekta „Mind over Matter“, na kojem je sudjelovala i Željka Vrcelj, profesorica Željezničke tehničke škole Moravice.

Interdisciplinarni projekt „Mind over Matter“ ističe moć uma u rješavanju svakodnevnih izazova i zagonetki. U STEM (eng. Science, Technology, Engineering, Mathematics) područje „ubacuje“ se umjetnost, pa STEM postaje STEAM (eng. Arts). Na kreativan način istražuju se matematika, prirodoslovlje, tehničke i informacijske znanosti.

Uz povećanje motivacije mladih za uključivanje u STEM obrazovne programe, naglasak je na inovativnom pristupu učenju, tj. novoj metodologiji baziranoj na interaktivnom okruženju i primjeni vještina iz, ne samo znanstvene, već i umjetničke (poezija, slikanje, fotografiranje, instalacije, glazba) domene, kako bi se riješio zadani problem.

Metodologija uključuje četiri špila karata: STEM zanimanja, koncepti, umjetnost, te UN – ovi ciljevi održivog razvoja. Učenički timovi odabiru po jednu kartu iz svakog od četiri špila i uz odgovarajuća nastavna pomagala oblikuju prototip (model) rješenja, kojim žele odgovoriti na postavljeno problemsko pitanje.

U okviru programa, u CTK Rijeka, prezentirani su učenički radovi koji su kreirani u fazi testiranja Erasmus+ projekta „MoM“. Partneri Centra tehničke kulture su odgovarajući laboratoriji iz Španjolske, Italije, Švedske i Litve.

Organiziran je i okrugli stol o mogućnostima STEM – a u poboljšanju naše zajedničke budućnosti. Također su predstavljeni trening programi CTK Rijeka za učenike i nastavnike.

objavio: Željka Vrcelj   datum: 24. 4. 2022.