Završena prva godina provođenja projekta "Mladi mladima"

Početkom školske godine 2009./2010. učenici naše škole počeli su se samoinicijativno okupljati u manje grupe i organizirati različite radionice, najčešće u školskoj knjižnici...

Pojedini profesori naše škole, podržali su učenike u njihovoj namjeri da se nastave okupljati te su im pružili podršku u smislu pomoći oko organizacije rada, osmišljavanja zamišljenog programa, ustupanja prostora i nadziranja rada. Mladi naše škole željeli su učiniti nešto korisno za sebe i svoje vršnjake, željeli su što je moguće kvalitetnije ispuniti svoje slobodno vrijeme.

Tako se započelo s različitim likovnim kreativnim radionicama. Prva je radionica održavana u rujnu i listopadu 2009. godine s ciljem što uspješnije prezentacije učeničkih radova i proizvoda na popularnoj Bundevijadi u Vrbovskom koja se održala 10. i 11. listopada 2009. godine. Krajem mjeseca studenoga i tijekom prosinca 2009. održavale su se radionice u školskoj knjižnici kojih je cilj bio izrada i prodaja različitih Božićnih dekoracija, a koje su se18. prosinca izložile i prodavale na maloj prodajnoj izložbi organiziranoj u prostorima Škole. Novac prikupljen na izložbi iskoristio se kako bi se kupio materijal za sljedeću likovnu radionicu. Održane su i dvije izložbe u našoj školskoj knjižnici: izložba keramičkih radova naše vrlo uspješne keramičarske skupine, te izložba knjiga iz razdoblja realizma. Dana 29. ožujka 2010. priređena je prodajna izložba uoči blagdana Uskrsa u Gradskoj knjižnici Ivan Goran Kovačić Vrbovsko. Izloženi su radovi s prigodnim proljetnim motivima izrađeni od gipsa, svi ručno bojani, a neki od radova izrađeni su u salvetnoj tehnici. Našlo se tu dekoracija za stol ili zid, podložaka za svijeće i ukrasnih magneta, a sve je bilo popraćeno svirkom školskog benda. Organizirana su i vrlo edukativna predavanja za prve razrede naše škole. Prvo predavanje „Droga-čovjekov veliki neprijatelj“ održale su učenice 3.a razreda Mia Trope i Jelena Trbović u rujnu 2010. godine. Drugo tematsko predavanje pod nazivom „Alkohol i mladi“ održala je učenica 4.a razreda Amanda Medved. Tijekom mjeseca listopada i studenog 2010. godine u školskoj se knjižnici održavala sljedeća likovna radionica – izrada ukrasnih kutija u salvetnoj tehnici. Nadalje, skupina učenika naše škole organizirala je odlazak na otvorenje treće poslovnice V.B.Z.-a u centru Rijeke u listopadu 2010. S djelovanjem se nastavilo i u 2011. godini  - priređena je, u suradnji sa profesorima, humanitarnu tombolu povodom Valentinova, kako bismo simboličnom gestom iskazali podršku dvjema mladim oboljelim osobama u našoj užoj zajednici.

Bilo je lijepo surađivati, družiti se, imati mogućnost učiti u skupini, izražavati svoju kreativnost, pomagati si međusobno. No, nije sve išlo tako glatko. Naučili smo da je u skupnom radu potrebno puno tolerancije i razumijevanja, da je potrebno mnogo komunicirati i stalno se dogovarati kako bi se izbjegli eventualni nesporazumi do kojih uvijek može doći kada veći broj ljudi radi na ostvarivanju zajedničkog cilja – mišljenja su različita i zato treba naći kompromis. To je još jedan razlog zašto nam je ova suradnja bila dragocjena.

Ova je inicijativa bila važna i zato što se naša Škola nalazi u sredini koja nema gotovo nikakav izbor sadržaja u vrijeme kada su mladi ljudi slobodni , tj. u vrijeme kada završi nastava. Tako npr. na našem području nema kazališta, nema kino-dvorana, vrlo je malo izložbenih prostora i galerija koje bi učenici mogli posjećivati, nema Internet-Caffea, nema muzeja, samo su dva sportsko-rekreativna centra (u Vrbovskom i Delnicama), a na području Gorskog kotara uopće vrlo rijetko gostuju kazališne skupine ili se organiziraju koncerti. Ono čega, nažalost, ima napretek jesu kafići i zato su učenici željeli svojim vršnjacima ponuditi neke kvalitetnije mogućnosti za provođenje slobodnog vremena.

objavio: Iva Brajdić   datum: 1. 3. 2011.