Povodom 90. obljetnice srednjeg školstva u Moravicama...

U srijedu, 11. svibnja, Željeznička tehnička škola Moravice svečano je obilježila Dan škole i 90. obljetnicu srednjeg školstva u Moravicama. Svečanosti su nazočili brojni gosti i uzvanici. Kulturno-umjetnički program održan je u Domu kulture u Moravicama nakon čega su svi gosti pozvani na domjenak te u razgledavanje izložbe učeničkih radova u prostorima Škole. Ova je obljetnica bila izvrsna prigoda da se svi zainteresirani upoznaju s brojnim uspjesima naših učenika te osobitostima Škole.

Kratka povijest srednjeg školstva u Moravicama

Korijeni današnje Željezničke tehničke škole Moravice sežu u davnu 1921. godinu. Osnivanje  Škole uvjetovano je ubrzanim razvojem mjesta kao željezničkog čvorišta. Godine 1936. Škola je dobila zanatsko-industrijski smjer. Broj učenika stalno se povećavao jer su pristizali i učenici iz okolnih mjesta. Godine 1943. u Moravicama se organizira niža srednja škola ili gimnazija. Tada s radom počinje i učenički dom čiji kontinuitet traje već 64 godine. Godinu 1947. smatramo početkom jedne suvremenije škole, a tada škola mijenja i ime u Škola učenika u privredi. Četiri godine kasnije Škola ime mijenja u Željezniču industrijsku školu. Od godine 1959. Škola je organizacijski podijeljena na tri radne jedinice:  škola, dom i radionica.

Željeznička škola s praktičnom obukom iz Moravica i Dom učenika  pripajaju se 1961. Željezničkom školskom centru Zagreb kao njegove organizacijske jedinice. Od 1975. do 1988. škola je konstituirana kao Osnovna organizacija udruženog rada i mijenja naziv u OOUR,  Opća srednja škola i škola za KV radnike metalske struke.

Šk.god. 1977/78. krenulo se u izgradnju novog školskog objekta.

Do 1991. Škola je bila u sastavu Željezničkog obrazovnog centra Zagreb, a tada se osamostaljuje u samostalni pravni subjekt. Godine 1990. završava se i izgradnja novog učeničkog doma u neposrednoj blizini Škole. Adaptira se i stari učenički dom pa time Škola i Dom osiguravaju visoki suvremeni standard za smještaj, boravak i učenje.

Škola danas

Danas je naša  Škola moderna odgojno-obrazovna ustanova koja ima četiri smjera: elektrotehniku, ekonomiju, promet i strojarstvo. Kontinuirano se radi na stvaranju što boljih prostornih uvjeta, opremeljenosti škole i unapređivanju nastave. Učionice su informatički odlično opremeljene, uređeni su praktikumi, a Škola provodi i obrazovanje odraslih. Ono što posebno ističemo i bez čega Škola ne bi mogla opstati jesu naši učenici koji nam dolaze iz svih krajeva Hrvatske i tako nas obogaćuju svojom kulturom i običajima.

Svim djelatnicima i učenicima Škole, bivšim i sadašnjim, ovim povodom čestitamo Dan škole i 90. obljetnicu srednjeg školstva u Moravicama te se nadamo još brojnim obljetnicama.

objavio: Iva Brajdić   datum: 16. 5. 2011.