MIPRO 2012.

Na 35. međunarodnom skupu za informacijsku i komunikacijsku tehnologiju, elektroniku i mikroelektroniku izlagala je i naša profesorica mentorica Marina Rauker Koch.

Skup se održava, budući da još traje, u kongresnom centru Grand hotela Adriataic i u hotelu Admiral, a traje od 21. svibnja do 25. svibnja.

Profesorica Rauker Koch održala je svoje izlaganje 23. svibnja, a tema izlaganja bila je prezentacija istraživanja Uporaba Web 2.0 alata u nastavi provedenog u suradnji s mr.sc. Majom Glogora Marković i Mirom Frančićem s Veleučilišta u Rijeci .

SAŽETAK IZLAGANJA

Uporaba informacijsko – komunikacijske tehnologije imperativ je u učenju i poučavanju na svim razinama obrazovanja i u tom kontekstu logična je uporaba Web 2.0 alata u nastavi. Mnogi su razlozi za njihovu primjenu: dostupni na svakom računalu s vezom na Internet, mogu biti besplatni uz eventualnu potrebu registracije korisnika, jednostavni su za primjenu, a  kod mnogih je dovoljno jedno računalo u učionici, potiču kreativnost i timski rad, mogućnost bolje komunikacije i interakcije sudionika u obrazovanju dovela je i do njihova korištenja od strane učenika i u slobodno vrijeme. Koriste li se i u kojoj mjeri u našim obrazovnim ustanovama ?  Odgovor na ovo pitanje dalo je provedeno istraživanje među nastavnicima RH bez obzira u kojoj razini obrazovanja rade. Istraživanje je provedeno putem online ankete koja je bila dostupna u okviru kategorije Edukacija na www.carnet.hr.

Rezultati istraživanja pokazuju da većina vrlo često koristi ICT u nastavnom procesu i to najčešće u obliku Power Point prezentacija. Ovakav rezultat  je bio i očekivan iako ne priželjkivan. Web 2.0 alate nastavnici najčešće  koriste nekoliko puta tjedno za potrebe razmjene sadržaja i to primarno audio i video obrazovnih sadržaja. Većina nastavnika planira u budućnosti koristiti web 2.0 alate kako bi potaknula aktivnost kroz interaktivnost učenika i obrazovnih sadržaja.

objavio: Iva Brajdić   datum: 25. 5. 2012.