Predavanje "Komunikacija i nasilje u vezama"

U popodnevnim satima 11.6.2013. provedeno je predavanje „Komunikacija i nasilje u vezama“ za domske učenike prvih i drugih razreda. Predavačice su bile riječke psihologinje mr.sc. Orjana Marušić Štimac iz OŠ „Nikola Tesla“ i prof. Suzana Mavrinac iz Dječjeg doma „Tić“.

Iscrpno predavanje se dotaklo mnogih tema, od ljubomore i posesivnosti, pa sve do silovanja i fizičkog nasilja. Posebno je naglašeno emocionalno stanje žrtava u takvim vezama, te njihov doživljaj sve većeg straha, ali istovremeno i ovisnosti o zlostavljaču, te je time prikazan „začarani krug“ u kojem se takve osobe nađu.

Navedena istraživanja su bila dodatno korisna i primjenjiva s obzirom na činjenicu da su provedena na uzorcima hrvatske adolescentne populacije. Podaci o učestalosti nasilja poput izrazite ljubomore, emocionalnih ucjena i posesivnosti su začudili okupljene. Također je ovime kod naših učenika dodatno osviješteno da takva ponašanja emocionalnog nasilja, koja se ponekad zanemaruju ili se čak na njih gleda s odobravanjem, zbilja jesu nasilna, što je nekima bila novost.

Dodatna edukacija ovakvog tipa je uvijek dobrodošla, s čime su se složili i prisutni učenici, te se nadamo da će im dobivene informacije pomoći u budućem ophođenju s partnerima.

objavio: Marina RAUKER KOCH   datum: 13. 6. 2013.