Radionica "Camera obscura"

Radionica fotografije Camera obscure  održala se 22. studenog 2014. u OŠ „I. G. Kovačić “  Vrbovsko kroz predavanja i snimanja na terenu. Cilj je bio steći znanja o tehničkom, povijesnom i likovnom aspektu fotografije, te potaknuti i omogućiti slobodno i kreativno izražavanje kod mladih polaznika.

Radilo se sa Camerom obscura „Ljubica“, osobnom patentu prof. Božića.

Što je Camera obscura? To je preteča svih vrsta aparata za fotografska snimanja. Izrađena je od malene kartonske kutije, obojene u crno s unutarnje strane, posjeduje sitni otvor koji igra ulogu objektiva i kroz koji ulaze zrake svjetlosti.

Princip rada i izrade Camere obscure je jednostavan. Radi se o centralnoj projekciji na čijem principu nastaje i slika u ljudskom oku. Zrake svjetlosti koje se odbijaju na sve strane od vanjskih predmeta prolaze kroz maleni otvor na jednoj strani Camere obscure, te projiciraju sliku tih istih predmeta na suprotnu površinu. Projicirana slika okrenuta je naopačke kao i kod ljudskog oka.

Fotoradionicu je organizirala učiteljica Valentina Vukadinović, vodili su je prof. Borislav Božić i Tanja Ljubojević  iz Fotokluba „Rijeka“, a u njenom radu sudjelovale učenice našeg Učeničkog doma Anita Nujić, Danijela Grubišić i Milana Marković sa prof. Gordanom Hajdin.

objavio: Marina RAUKER KOCH Gordana Hajdin   datum: 28. 11. 2014.