Natječaj za "Nagradu Dijana Klarić"

Na natječaj za najbolju putopisnu fotografiju proslijeđena je snimka „Drevnim tragovima do mora“ učenice 3. razreda programa – zanimanja ekonomist Natalije Dokmanović.

Nagradu „Dijana Klarić“, kao znak sjećanja na mladu šibensku fotografkinju, dodjeljuje jednom godišnje (u svibnju) Hrvatski klub putnika i Dijanina obitelj, a u sklopu Festivala putnika.

Dijana, sestra Maje Klarić (čije smo japansko putovanje podržali), umjetnica je koja je iznad svega voljela uživati u životu. Strast prema pustolovinama i fotografiji vidljiva je iz njezinog nadahnutog rada, tj. „bijega“ od kolotečine svakodnevice. Preminula je 2013. u 27. godini. Maja nastavlja živjeti i stvarati svoj i Dijanin život istovremeno.

Sestre su osnovale Kulturnu udrugu Fotopoetika (spoj fotografije i poezije), koja se bavi izradom poetskih razglednica, postera i bookmarkera, te bedževa.

Dvije sestre, dvije umjetnosti i jedna zajednička vizija!

Natječaj za „Nagradu Dijana Klarić“ raspisuje se od 2014. godine za najbolji putopis, najbolju putopisnu fotografiju, film i projekt, te za putnika godine. Drvena statua koju dobivaju laureati kao nagradu ima oblik spirale, simbola koji je Dijana nosila na lijevom zapešću.

Na natječaj je proslijeđena fotografija „Drevnim tragovima do mora“ učenice Natalije Dokmanović, uz obrazloženje. Fotografija je snimljena 4. siječnja 2018.

Ritualno obiteljsko putovanje drevnim cestama do mora, građenim još u antičko doba ili tijekom 18. i 19. st., otkriva duh davnih vremena, povijesna sjećanja, ljepotu prirode i plodove ljudskog stvaranja. Tragom ruralnog života, utemeljenog na tradiciji i običajima podneblja, ovi su putovi povratak „sjajnim“ graditeljskim umijećima i učinku težačkih ruku, dok se priroda na neobičan način poigrava svojim oblicima.

Putujete li pješice ili zaprežnim kolima udaljenost, brzina i vrijeme imaju drugačije, danas već zaboravljeno značenje. Čist gorski zrak u siječnju, samozatajna tišina prostora, te pogled s velebitskog prijevoja Vratnik na sjeverni Jadran u suton, nadmašuju sva naša ograničenja, te uz ushit darovima prirode i djelima čovjeka postajemo dodatnom plemenitošću nadahnuta bića.

Mentorica učenice, Željka Vrcelj, prof., voditeljica je Foto kreative, sekcije Učeničke zadruge Eko – etno Rudač.

Sretno!

objavio: Željka Vrcelj   datum: 31. 3. 2018.