Učenički dom

Učenički dom, kako i sam naziv govori, jest dom u kojem učenici žive, dom u koji se oni svakodnevno vraćaju iz škole kao što se djeca vraćaju svojoj kući.To je njihov dom u njihovim najosjetljivijim godinama, kad nisu ni djeca ni odrasli, kad traže sebe, a toliko toga imaju za upoznati.Takav dom, s mnoštvom različitih karaktera, navika, naslijeđa…takav je i  naš dom – izvana tih, iznutra vrlo živ.

Svakodnevno s učenicima vrijeme provode njihovi odgajatelji i voditeljica koji se brinu o učenicima na način da su uvijek na usluzi učenicima, uvijek tu kad zatrebaju sa svojim savjetima, razgovorom i željom da učenicima pomognu u odrastanju, da im budu podrška  pri ulasku u svijet odraslih i u svijet rada. Cilj je odgojiti dobre ljude, odgovorne osobe i sretne pojedince. Ostvariti sve to nije nimalo jednostavno – mi poučavamo njih, oni mijenjaju nas, ali zajedničkom tolerancijom, empatijom i željom da uspijemo sve je moguće i lijepo.

Svi želimo da nam je ozračje života u domu ugodno, a o tome brinu: ravnateljica, voditeljica, odgajatelji, noćni odgajatelji, kuharice, domari, ekonom, spremačice…Mi svi smo uvijek tu za vas: nudimo vam odraslu, ozbiljnu, punu ljubavi… ruku podrške ….

prihvatite je …..

Prošlost - sadašnjost - budućnost

Prošlost:

Davne 1921. u naš učenički dom stupili su prvi učenici, tada samo dječaci. Od 1921. možemo govoriti o počecima srednjeg školstva u Moravicama, iako tada, dakako, još nije postojala Željeznička tehnička škola kakva postoji danas.

Od 1944., kada započinje kontinuirani rad škole i doma, pa do danas u našem domu boravile su mnoge generacije mladih ljudi koji se i sada vrlo rado sjećaju dana provedenih u domu. Pretpostavljam da je tada u Domu  bilo nešto drugačije, ali slušajući svjedočanstva  zaključujemo da  je Dom uvijek nastojao biti  zamjena za obiteljsku kuću, Dom je uvijek bio mjesto gdje se skrbilo za mlade i nastojalo im se pomoći u odrastanju.

Sadašnjost:

Danas je Dom i izvana i iznutra drugačiji.

Tijekom godina se nastojalo unaprijediti materijalne i odgojne uvjete, profesionalizirati odgojni rad, a opet zadržati toplinu i skladan odnos učenika i stručnih osoba koje s njima rade.

Danas je Dom uistinu jedna moderna ustanova koja svakom učeniku omogućava normalne uvjete za život i rad: dvokrevetne i trokrevetne sobe, namještaj i uređenje sobe po mjeri svakog, prilagođeni prostori za slobodno vrijeme mladih, stručni rad s učenicima, visokoobrazovani kadar, stručno nenastavno osoblje i ono najvažnije, u Domu imamo sastav ljudi koji vole svoj posao, koji cijene mlade ljude i poštuju njihovu osobnost.

Budućnost:

Naša budućnost ste svi vi mladi ljudi, srednjoškolci, zbog kojih smo tijekom ovih 100 godina u naš Dom uložili sve ono materijalno i nematerijalno kako bi, kada pokucate na naša vrata, zatekli u Domu sklad, veselje i želju da s nama provedete tri ili četiri godine vašeg školovanja jer život u Domu ostavlja neizbrisive tragove u životu.

Korisna mrežna stranica:http://www.skole.hr/skole/domovi/info

Priloženi dokumenti: