Državna smotra učeničkih zadruga

Virtualna 33. smotra učeničkih zadruga Republike Hrvatske održana je od 5. do 8. listopada 2021. Na smotri su sudjelovale učenice 3. i 4. razreda programa – zanimanja tehničar za računalstvo, Ela Jotanović i Elena Jurković. Njihova je mentorica Željka Vrcelj, prof., voditeljica učeničke zadruge „Eko – etno Rudač“.

Osnovna škola Blage Zadre iz Vukovara, u kojoj djeluje učenička zadruga „Zlatne ruke“, bila je škola domaćin ovogodišnje smotre, te je prezentirala Vukovarsko – srijemsku županiju. Učeničke zadruge, njih 63, iz cijele Hrvatske predstavile su se video praktikumima, tj. demonstracijama izrade vlastitih proizvoda.

Video zapis naše zadruge prikazuje postupak izrade goranskih eko – etno cvjetova: branje i fotografiranje ljekovitog bilja, sušenje bilja, pohranjivanje sušenog bilja, izrada vrećica i kutijica za samoniklo ljekovito bilje, ukrašavanje vrećica i kutijica, izrada deklaracija, kreiranje goranskih eko – etno cvjetova, te promocija proizvoda. Jutene, platnene i papirnate suvenir vrećice i kutijice sa samoniklim čajnim i začinskim biljem ukrašavamo vezom, tj. čipkom, učeničkim fotografijama ljekovitog bilja, te prirodnim materijalima (slama, grančice, češeri, kora drveta; plodovi gorja; suho cvijeće i prešano bilje; drvene dekoracije).

Promicanjem originalnih ekoloških proizvoda, te naslijeđenih tradicijskih vrijednosti podiže se svijest čovjeka o zdravoj prehrani i zaštiti okoliša. Izgrađivanje pozitivnog odnosa čovjek – priroda jamstvo je opstojnosti tragova i vrijednosti ruralnog života među potomcima. Goranski eko – etno cvjetovi promiču živopisne narodne običaje i svakodnevicu na divnoj, ali tvrdoj zemlji, uz šalicu mirisnog čaja na drvenom stolu. Kulturno – povijesna baština, te turistički potencijali odraz su naših autentičnih vrijednosti.

Video zapis kreirao je učenik 2. razreda programa – zanimanja tehničar za mehatroniku, Borna Kuprešak.

Inovativnost i stvaralaštvo zadrugara ne poznaju granice. Utkani trud i entuzijazam učenika i njihovih mentora doprinose bogatstvu i kvaliteti izrađenih proizvoda, a pokazatelji su raznovrsnosti interesa učenika i djelatnosti zadruga.

objavio: Željka Vrcelj   datum: 15. 10. 2021.

« Svibanj 2024 »