Predstavljanje ŠiZ-a

Danas je na Filozofskome fakultetu Sveučilišta u Rijeci održano predstavljanje ŠiZ skupina Primorsko- goranske županije.

Školu i zajednicu, fakultativni nastavni predmet, ove nastavne godine u našoj školi pohađalo je ukupno 41 učenik, raspoređeni u dvije grupe. Grupu drugih razreda čini 24 učenika, dok grupu trećih razreda čini 17 učenika. Učenike je kroz njihovo istraživanje vodila nastavnica Tanja Vrbanac.

Drugi su razredi odabrali temu iz domene Okoliš. Tijekom nastavne godine proučavali su pravilno razvrstavanje otpada, pojavu divljih odlagališta i cijene odvoza otpada. Proveli su niz anketa i intervjua, naučili analizirati podatke i dokumente te djelovali provođenjem zelene čistke tijekom koje su uredili okoliš naše škole. Učenici su se na taj način uključili u akciju čišćenja okoliša koju provodi Grad Vrbovsko. Sastavili su i dva letka u svrhu edukacije građanstva kako pravilno odvajati otpad.

Treći su razredi odabrali temu Kvaliteta života mladih u Gorskome kotaru (Gradu Vrbovskom). Učenici su istraživali razliku između života mladih prije 20- 30 godina i danas provođenjem anketa i intervjua te analizom podataka. Istraživali su noćne klubove, mjesta za izlazak i kulturni život, ali i kretanje broja stanovnika u Gorskome kotaru i Gradu Vrbovskom. Sumirali su razvojne poteškoće Gorskoga kotara te istaknuli njegove neiskorištene potencijale. Proučavali su demografsku politiku u Gradu Vrbovskom, pozitivan primjer kako lokalna vlast raznim mjerama pokušava zadržati postojeće , ali i privući nove, mlade obrazovane osobe da svoj život provedu u našemu gradu. U njihovom radu od velike pomoći je bio posjet Institutu za društvena istraživanja u Zagrebu. ŠiZ-ovci trećih razreda zaključili su kako žele ostati u Gorskome kotaru te apelirali na cjelokupnu političku i gospodarsku javnost Republike Hrvatske da se spriječi odljev mladih ljudi iz Gorskoga kotara.

ŠiZ-ovce drugih razreda predstavljale su Karla Pribanić i Tea Štimac, dok su ŠiZ-ovce trećih razreda predstavljali Dominik Čebuhar i Dorian Medić.

Voditeljica ŠIZ-a: Tanja Vrbanac, mag.educ.philol.croat. et hist.

Priloženi dokumenti:
siz1.jpg (172.63 KB)
siz2.jpg (149.70 KB)
siz3.jpg (168.08 KB)
siz4.jpg (488.65 KB)

objavio: Nataša Volf Pleše   datum: 19. 6. 2023.