Učenici sudjelovali na javnoj tribini "Alkohol u školskim klupama"

Učenice 4.a razreda ŽTŠ-e Moravice, Marija Lončar i Marta Mraković, sudjelovale su na javnoj tribini „Alkohol u školskim klupama“ koja je održana u Gradskoj vijećnici u Rijeci 25. ožujka 2009.

Javnoj su tribini potporu dali projekti Rijeka-zdravi grad i PGŽ – zdrava županija.Voditelj tribine prof. Darko Roviš iz Zavoda za javno zdravstvo nazočnima je predstavio spomenute projekte i njihove ciljeve. Osnovna zadaća navedenih projekata i javne tribine jest samoorganiziranje mladih, tj. pronalaženje različitih načina za osmišljavanje kvalitetnog provođenja slobodnog vremena s osobitim naglaskom na prevenciju svih vrsta ovisnosti, ne samo alkoholizma.

Izneseni su i zabrinjavajući statistički podaci koji upućuju na sve ranije eksperimentiranje mladih s alkoholom, već u nižim razredima osnovne škole. Također je spomenut izrazito negativan utjecaj medija koji potiču mlade na konzumiranje alkohola i žele ih uvjeriti da bez alkohola nema dobre zabave.

Da to nije tako dokazali su učenici članovi Gradskog vijeća učenika zdravi grad – Rijeka. Oni su organizirali Party bez alkohola u popularnom riječkom klubu Palach koji je bio izuzetno dobro posjećen.

Osim njih, predstavili su se i učenici iz drugih škola s područja PGŽ-e s različitim aktivnostima koje se kreću u smjeru osmišljavanja slobodnog vremena učenika i suzbijanja ovisnosti. Naša je škola također predstavljena i to sa svojim projektom S.O.S.  koji je započet u siječnju 2004., a koji se u različitim vidovima održao i do danas.  Najprije je osnovan S.O.S. telefon za mlade, održavane su različite radionice poput: Mladi educiraju mlade o AIDS-u, Super ocjene-kako do njih?, Recite DA nepušenju , Komunikacija s odraslima i mnoge druge. Učenici su se uključivali u rad keramičarske skupine, osnovali su novinarsku sekciju, napravili web stranicu, organizirali su posjete kazalištu, sudjelovali u mjesnom KUD-u. Članovi projekta S.O.S. sudjelovali su i na Županijskom natjecanju Mladeži Crvenog križa Hrvatske 2006., 2007. i 2008. godine. Tradicionalno sudjelovanje na Eko-etno sajmu u Zagrebu bilo je poticaj za osnivanje pčelarske sekcije koja djeluje u sklopu Vježbeničke tvrtke pokrenute početkom 2008./2009. školske godine.

S kvalitetnim i poticajnim radom nastavlja se i dalje u različitim vidovima, ali s jednakom svrhom – kvalitetno ispuniti slobodno vrijeme učenika i tako ih udaljiti s ulice.

Iva Brajdić, prof.

objavio: Iva Brajdić   datum: 26. 3. 2009.