PČELARSKA ŠKOLA

U Pčelarskoj školi pri ŽTŠ-i Moravice, ove godine završava 7. generacija pčelara iz cijele Republike Hrvatske. Preko 150 pčelara je steklo zvanje „pčelar“, a na što smo naročito ponosni, među njima je oko 20 pčelarica i 5 mladih bračnih parova koji su zajedno započeli ovaj izvrstan hobi-posao...

Cijeli ciklus školovanja koji je započeo u travnju prošle godine polaznici su redovito i uspješno priveli kraju zaključnim ispitom u listopadu ove godine. Mladi pčelari-početnici uz svoje mentore prošli su sve poslove u pčelinjaku i vodili dnevnike koji svojom kvalitetom predstavljaju prave male priručnike za početnike. Ispitna komisija u sastavu: mr.sc. Nenad Strižak – dipl.ing., pčelar i funkcionar UPH , dipl.ing. Damir Zanoškar  – pčelar i proizvođač kvalitetnih proizvoda od meda i inovator,  mr.sc. Juraj Rački, dr.vet.med. - vrstan poznavalac pčela i dugogodišnji pčelar, Nedeljko Lujić, prof. – pčelar, Radivoje Nikolić, prof. – voditelj, temeljito su provjeravali znanje polaznika i s velikim zadovoljstvom zaključili da su svi kandidati pokazali zavidno znanje, a nekoliko njih je komisiju oduševilo svojim entuzijazmom i željom da znaju još više.Sve ovo daje nam još više snage i volje da i dalje  radimo na poboljšanju kvalitete naše Pčelarske škole.

Svečana podjela uvjerenja o završenoj Pčelarskoj školi bit će 14. studenoga 2009. u Moravicama. Ujedno će tada biti već tradicionalni skup pčelara-polaznika naše škole. Na skupu će se moći čuti i predavanje gosp. Damira Zanoškara na temu: Medun i medljika kao autohtoni pčelarski proizvod.Uz predavanje, bit će organizirana izložba inovacija u pčelarstvu  i pčelarskih proizvoda. Naravno, ono čemu se najviše radujemo je druženje  i razmjena iskustava iskusnih pčelara, ali i onih oduševljenih početnika koji unose svježi duh među nas pčelare.

Upis za novi ciklus školovanja je započeo i ponovno na proljeće krećemo s novim susretima i školovanjem.

Ravnatelj škole:

Nedeljko Lujić, prof.

objavio: Iva Brajdić   datum: 20. 10. 2009.