Dan ružičastih majica

U proteklih tjedan dana, na poticaj pedagoginje Ljiljane Carević, nizom aktivnosti (izrada plakata, izložba, radionica) obilježili smo Dan ružičastih majica, program prevencije vršnjačkog nasilja. Ovu posljednju srijedu u veljači rekli smo NE vršnjačkom nasilju i odjevnim kombinacijama u kojima je ružičasta bila nezaobilazna.

Učenice 2.a razreda s profesoricom Natašom Volf Pleše izradile su prigodni plakat.

Knjižničarka Dejana Carević Kranjčec u školskoj knjižnici pripremila je izložbu publikacija temtski vezanih uz borbu protiv nasilja.

Današnja završna aktivnost održana u suradnji s Danijelom Hegedušom, djelatnikom Policijske postaje Vrbovsko zaduženog za poslove maloljetničke delinkvencije, bila je radionica "Cyberbullying". Radionicu je pripremila profesorica Marina Rauker Koch.

Rezultat radionice je niz poruka protiv vršnjačkog nasilja: "Svaka tvoja kriva riječ zadaje udarac!", "Nasilnik je i onaj koji promatra nasilje.", "I riječi su oružje koje mogu zadati bol.",  "Prije nego pošalješ poruku DOBRO RAZMISLI, svojim riječima nekome možeš ODUZETI ŽIVOT.", "Jaki ljudi ne napadju nikada.", Ne izazivaj suze nego sreću.", "Izađi, upoznaj, uživaj!", .....

Inače, ideja Dana ružičastih majica nastala je u znak protesta zbog incidenta koji se dogodio u jednoj školi u Kanadi. Inicijativom školskih kolega je na konstruktivan i inteligentan način riješeno sustavno zlostavljanje dječaka, posvećenog podršci liječenju teško bolesne majke. Ružičaste majice, koje su solidarno s dječakom nosili njegovi školski kolege, postale su prepoznatljiv simbol inicijative, a kasnije i međunarodno prepoznate obljetnice.

Fotogalerija: http://www.ss-zeljeznickatehnicka-moravice.skole.hr/fotogalerija?show=album&id=138

Izvor: http://www.cepn.hr/dan-ruzicastih-majica/

objavio: Marina RAUKER KOCH Nataša Volf Pleše   datum: 25. 2. 2015.